Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Постинг
15.09.2011 01:25 - СВАСТИКАТА - знак от "детството" на човечеството, а не знак на ,,дявола" Хитлер
Автор: samvoin Категория: Политика   
Прочетен: 3876 Коментари: 1 Гласове:
1

Последна промяна: 15.09.2011 01:32

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
Автор: allvin

Смята се, че думата свастика (swastika) е амалгама на други две думи – „су” (su) и „асати” (asati). Су означава „добро”, а асати – „нека пребъде”. Според санскритската граматика когато двете думи се съберат, се получава „свасти” (swasti); „ка” е наставка. Съгласно този произход на думата, буквалният смисъл на свастиката е „нека доброто пребъде”.  

  В популярната западна култура няма други два символа с по-противоречиви значения от свастиката и кръста. Свастиката се е превърнала в символ на нацистките военни престъпления срещу човечеството и кръстът е символът на доброто, милостта и божествената благосклонност.
  Но ако това не е вярно?   Всичко зависи от това къде живееш и какво знаеш. Ако живееш в Германия, например, показването на свастиката би ви вкарало в затвора. Но ако живеете в Индия или други части на Азия е трудно да не премине ваш ден без да видите свастика, старият символ на просперитета, щастието и добрия късмет. Свастиката е често наричана будисткият или хиндуистки кръст.   В древната античност свастиката като религиозен и хaрмоничен символ е бил популярен, както в далечния Изтока в Китай и Япония, така и нейната употребала се е простирала дори от Персия [Авганистан, Иран, Ирак, Сирия и Турция] през Европа и дори е стигнала до американците. Така свастиката е била използвана по света в древността [и в модерните времена] като символ на добрата воля.   Но има движение в Западна Европа, което се бори за забраняването на употребата на свастиката в Европейския съюз. Това вече е закон в Германия и Австрия. Въпреки това повечето хора биха били изненадани да научат, че преди Втората Световна Война, най-известният символ на просперитета, богатството, здравето, безопасността, и добрия късмет е бил свастиката.   В случай, че някои от читателите ни не са запознати с употребата и историческата важност на свастиката в западната цивилизация нека хвърлим поглед на някои от по-забележимите начини и места където свастиката е използвана през двайсти век. Ако някой потърси в Google изображения, свързани със свастиката, може да се очуди от това, което ще намери.
image


Първото изображение, което ще се появи на монитора трябва да ви подсети, че нещо не е наред — въздушна снимка на американска военноморска казарма, в база близо до Сан Диего, Калифорния. Сградата е изградена под формата на точна свастика. Без значение дали това е нарочно или случайно, наскоро е получила значително внимание от засегната група от хора, която желае да се промени дизайнът на сградата.  

  Но любимият ми пример за употребата на свастиката през 20ти век е наръчникът на бойскаутите в Северна Америка. Какво друго може да е по-западно, по-американско.
  image



  Свастиката е била гордо напечатана на корицата на “Наръчника на скаута” през 1913. Тя също е била широко разпространена сред скаутите под формата на значка за добри дела и постижения и е била разнасяна от врата на врата за събиране на средства.
Защо бойскаутите биха си сложили свастика на наръчника си? Не бихте намерили никаква логика в това, ако сте един от американците, които не следят нещата, който се случват в света през последните сто години. НО всъщност е много просто, свастиката представлява всички неща, които един бойскаут се старае да постигне. На първо място за един скаут е дългът към родината и Бог, след това идват лоялността, приятелството, смелостта, щастието, чистотата и почитта. Всъщност за бойскаутите свастиката е представлявала всичко, което един мъж е трябвало да бъде – доста по-различно от представата, която европейците и американците в наши дни имат за този символ.  
Мойте други две любими “изцяло американски” свастики са двете доста популярни през 20те години на двайсти век – талисманът на Кока Кола (разпространяван безплатно като рекламно средство) и официалният екип на Индианския отбор по баскетбол, който е гордо окрасен с голяма свастика. И не искаме да пропуснем да споменем момичешкият отбор по хокей на Едмонд, Канада (1906) със екипи избродирани със символа.
 image   image    image
Връщайки се назад във времето човек се изумява от популярността на свастиката по света. Разбира се, ние не се учудваме от употребата на символа в Азия, знаейки че той е обвъзан с традициите на будизма и индуизма, но бихте ли очаквали да намерите свастика от неолитния период в Близкия Изток, датираща 10, 000 пр. Хр. или дори върху добре запазен древногръцки шлем от 350 г. Пр. Хр. или пък издълбана върху камък преди 1, 100 години в Дания? Сигурно не, но подобни артефакти съществуват и доказват употребата на символа в древността извън Азия. Повечето от тези артефакти, след като са били изкопани, са били отново “закопани” в подземните архиви на големите музеи. Гръцкият боен шлем обаче е изложен в Cabinet des Mйdailles в Париж и Камъкът на Солденев (свастика от Бронзовата ера) в Националния музей на Копенхаген.
image


Ако оставим настрана всички саркастични забележки, трябва да кажем, че ако Европейският съюз реши да забрани свастиката заради погрешната й употреба от нацистите, то тогава те ще трябва да забранят и кръста заради злоуботребата от страна на Християните.

Още по-добре би било да бъдат позволени и двата древни символа в един свободен свят където религиозните убеждения са свободният избор на всеки индивид, а не продиктувани от държавата.  image image                        Финландски авиолинии                              45та американска пехота   image image   Индиански вожд                   Свастиката за добър късмет на американските индианци    image   Индиaнско одеало   image  image                  Канадска фирма за лекарства                                      Пътен знак от Аризона   image   Етикет на “Карлсберг” image                               Католически свещеник   image                                                  Американски талисман   image   Монета от Крит от 1000 години пр. Хр.   image   Американски монети   image    image   Пощенска картичка                               Индуска свастика   image image              Чеченски руини                                                                    Келтски кръст   image  Американски флаг image                                                  Американска банка в Индиана   image  Кана за мляко от американските западни щати   image   Римски фрески   image   Пощенска картичка     image image   Сръбски семеен печат                                   Matil de Moisant – пилот   image  Медальон от обувка на бойскаут image   Ирански гердан от 1000 години пр. Хр.   image   Самурайска свастика image                      image   Свастиката на Ръдиард Киплинг        Компания за цигари “Уил”     image       Свастика от Япония  image  Свастика и ирландска четирилистна детелина image Статуя на Буда  image   1941 Боинг от американската армия   image   image   Банкнота от съветския съюз (свастиката се намира зад двуглавия орел)   image     Датски символи от бронзовата ера           image Хотел “Свастика”, Ню Мексико   image   скала от бронзовата ера, Дания
 image
Старинната църква "Христос Пантократор" в Несебър, строена през 13 в.:



image


image
Този блог        

За свастиката image
Корени


Свастиката е известна от древността. Този символ се среща в културата Мохенджо-Даро, процъфтявала през 8 в. пр.Хр. по бреговете на река Инд. Свастиката е открита и върху глинени съдове, изработени през 5 в.пр.Хр. на територията на съвременен Ирак. В североизточна Африка археолозите, изучаващи царството на Мероз (2-3 век пр.Хр.), са намерили погребална стела, върху която е изобразена жена, влизаща в задгробния свят. Върху дрехата й има свастика.
Свастиката може да бъде открита в почти всеки древен и примитивен култ по целия свят.


image

За съжаление, за повечето хора днес, свастиката се изчерпва с негативни конотации от Третия райх и идеологията на нацизма. По време на Първата световна война може да бъде видяна на раменете на войниците от американската 45-та дивизия, по-късно я използват и финландските военновъздушни сили. Нацистите я приемат за официална емблема през 1935 г.
През 80-те години на 19-ти век Шлиман разкопава останките на Троя на брега на Дарданелите и открива познатите му символи от река Одер в Германия. Възприел свастиката като религиозен символ на германските му прадеди и скоро след това Германия била залята със свастики, та чак до Кока Кола и Карлсберг рекламите.


В Индийският си сектански смисъл, свастиката по часовниковата стрелка (на пролетното слънце и бога Ганеш) е мъжка и носи щастие, а женската - в обратната посока (есенното слънце и богинята Кали) - символ на злото и поличба за нещастие.
Символът натоварен в днешна Европа с расово дискриминативен смисъл, заради употребата си от нацистите е по часовниковата посока. Употребата на свастиката е била така позитивна, както и увереността на всеки немец, че се гради нов по-добър свят, базиран на ариската богоизбрана раса. Т.е. свастиката е избрана тъкмо защото олицетворява позитивното.

В Древна Индия се смятало, че свастиката, която се върти по посока на часовниковата стрелка носи гибел и разрушение, докато свастиката въртяща се в обратната посока (сувастика) е символ на съзидание и успех. Излиза, че Калояновата шевица е била с "правилната" свастика, докато Фюрерът е избрал погрешния символ, но такива тълкувания ги има дузина версии, за да сме обективни.

Пречупеният кръст води началото си от Индия и за будистите и индусите и днес тя е религиозен и свещен символ. Впоследствие бива употребен от Германската работническа национал-социалистическа партия, а злополучно и от Третия райх.

image

Всички сме го виждали, но малцина знаем какво символизира.




Санскритската дума
Думата „свастика" идва от санскритското स्वस्तिक, което означава някакъв предмет, носещ щастие или предвещаващ добро, и по-точно отличителен знак, който се поставя върху предмет или човек, за да носи късмет.
Думата е съставена от представката су („добро") и асти (езикова абстракция на корена „ас" - "да бъда"), т.е. дотук „благосъстояние", а наставката „-ка" служи за образуване на умалителни.
„Свастика" буквално означава "малко нещо, свързано с благосъстоянието". Грубо казано, означава „щастлив амулет".





По света и у нас
image
В Регионален исторически музей - Кърджали, висок интерес представлява зооморфна свастика от нефрит, датирана 6 хил. пр.н.е. (Търси се изображението.)
Най-ранните познати (буквални) свастики датират от 2500-3000 година пр. Хр. и са открити в Индия и Централна Азия. Едно проучване от 1933 г. предполага, че свастиката се е пренесла от Индия през Персия и Мала Азия до Гърция, а оттам до Италия и Германия, най-вероятно през първото хилядолетие преди Христа.

Символът битува от векове преди Третият райх във Германия, Франция, Великобритания, Скандинавия, Китай, Япония, Индия, Съединените Щати, Южна Америка, Гърция. Твърдяло се, че отпечатъците от стъпките на Буда били свастики. Одеалата на мексиканското племе навахо били изтъкани със свастики. В синагоги в Северна Африка, Палестина и Хартън, Кънектикът, са открити мозайки със свастики.

Най-голямата концентрация на свастики не е нито в Германия, нито в Индия. Тя е в... Русия. Дотолкова, че е вплетена в шевици и народните носии:


image

image

По нашият край също имаме носии с този елемент:

image Българските земи
Както тъканната декорация, така и шевицата, впечатляват с орнаменталните форми и сюжети, някои от които са твърде старинни - мотиви „дървото на живота", розета, ромбът, свастики, кръг, кръст и др.

Свастиката е най-древният символ по врачанският край. Това става ясно от изследване на античната история. Най-старата свастика от Врачанско е от разкопки при село Алтимир и е от 5-то хилядолетие пр. Хр.:



теimage

Мозайки римски стил от 250 г. от н.е.: image

В Националния исторически музей са изложени мозайки от римската вила в Марцианопол (днешният град Девня), които са богато декорирани със свастики. Намират се изложени на най-лично място в музея и всеки може да ги види:

image
image
В тракийския град Кабиле край Ямбол в подножието на Зайчи връх, където е светилището на Великата Богиня Кибела е изграден ранно християнски храм от 4 век.
Кабиле е бил епископски център и този храм е бил един от най големите за времето си.
При археологическите проучвания на храма са открити мозайки, които сега се намират в музея в съседство до храма:


image image

Това е жилищна сграда „Ейрене", датирата от учените 5-4 век от античния Филипопол (Пловдив):

image

Два български варианта на свастиката - дялани на камък, конски тамги (жигосван знак за собственост) или върху народни шевици от Родопите: image



Елбетицата Елбетицата (двойният кръст), най-общо, символизира хармонията в света и в човешкото поведение. В Русия я наричат български кръст. Това е най-популярният мотив 
image   в българските шевици. Интерес за темата представляват свастическите елбетици. Ето една от родопският край:

image
Ето и шевица от Шопско, 17-18 век:

image
Ръкав от село Мрамор, XX: image

Ако помните от темата ми за мартениците, ще се досетите, че сме довлякли и това от Азия, много преди Световните войни. Ето един пример с традиционни добруджански шевици (срещам погрешно? и като "родопски") със свастики в двете посоки на въртене:

image
И килим:
image Още в предисторически времена тъмните и неизвестни нам азиатски вълни разнасят ербетицата далеч на изток, север, запад и юг, и тя, заедно с крито-микенските и финикийски кораби, прониква в пространствата на античния мир и на предисторическа Европа. По-късно, понесена от хунското нашествие, елбетицата наново залива запада, прониква в най-отдалечените ъгли на европа - в Ирландия и Исландия, а арабите я разнасят по цяла Африка.


Цитат ... сред орнаментите в българските килими известните като котленски, чипровски и пиротски, както и в различни шевици, срещаме тамги, идеограми и иероглифи вероятно като заклинания за дълголетие, здраве, плодородие и др.
Арх. Слави Дончев
Свастика върху тракийска ваза:

image
Глинени плочки от Кратовско-Светиниколския регион, датирани от неолита:

imageimage


Позната ще ви се стори и традиционната празнична пита image
Български обреден хляб - и до днес бабите ни правят празничните погачи със свастика - символ на Слънцето и плодородието. Пример е Коледния кравай от с. Бял кладенец, Сливенско image




Свастиките и християнството Свастики и сувастики се срещат по икони, евангелия и олтари от християнска древност, отбелязани още през 1865 г. от абат М. Мартин в " Речник на християнската древност":

imageimage
Свастики и сувастики вградени в стените на несебърската църквата „Христос Пантократор ":

image
И мозайка от църквата Света София:

image
Приложението на двете свастики в старинното Православие - при старообрядците в Русия, безспорно покръстени от българите още през 10-ти век и опълчили се на гръкоманските реформи на патриарх Никон.




Колелото на времето

Факта, че българите и останалите скито-сарматски, ирански и индо-арийски племена са използвали свастиката като символ, което е доказано с много артефакти, показва много пряка религиозна връзка или наследство между различните индо-ирански племена!

В Индия и при будистите свастиката има друга форма и друго наименование – Дхарма Чакра или Кала Чакра - в буквален превод тези две наименования означават "Колелото на закона" и "Колелото на времето". Тоест този двоен кръст показва Закона за отчитане на Времето познат на древните астрономи, и запазен като свещен символ.

Древнокитайско огледало, наричано „Минг –
куанг": image



Свастично разположение (задължително в обратна на часовниковата посока) на реалния слънчев и лунен път. В българските земи image
, така се означава първичния кръговрат:
image
Отвъд очевидната прилика, не трябва да подценяваме очевидната разлика. Всички вие сте виждали и символите Ин и Ян (и те до болка непознати като смисъл), но обръщали ли сте внимание на посоката?

image
Посоката изменя смисъла, така както дуализмът се гради върху противопоставяне на крайности. Дори в математиката едната (обратната на часовниковата) посока се приема за положителна, а другата за отрицателна.




Калояновото погребение

Свастиката е стар символ, който българите използват преди и след покръстването им през I век.
Благодарение на лабораторно изследване, направено от професор Весела Инкова през 70-те години, тя е уволнена от БАН. Комунистите заличават следите си, докато все пак истината не лъсва на бял свят.

Веселина Инкова, Калояновото погребение. Технико-лабораторни изследвания. София: БАН, 1979 г.



image image image В заключение Твърде погрешните втълпени представи, че един символ от зората на цивилизацията е символ на злото, може да ни подведе за историческото минало. Знаете ли какви са тези символи?

image
Разпознахте ли първото знаме на Русия, беларуска банкнота, капак на шахта в Япония, сватбената снимка на един от най-големите православни водачи в историята - Корнелиу Кодряну, иранско лого, френска и гръцка монети, хиндуистски храм, реклама на Кока Кола, Буда... списъкът наистина е безкраен...



Ползвани източници:

http://www.teodordetchev.com/kampaniya/56-za-nepartijnite-proyavleniya-na-svastikata.html http://monarchism.blog.bg/politika/2009/04/23/tehniko-laboratorni-izsledvaniia-na-kaloianovoto-pogrebenie.326180 http://margaritta.dir.bg/2noemvri/06svastika.htm http://tengrianstvo.blogspot.com/2008_10_08_archive.html http://teodordetchev.blog.bg/drugi/2009/08/17/za-nepartiinite-proiavleniia-na-svastikata.381143 http://www.bulgaria-is-alive.com/simvoli-solarcross.html http://web.hit.bg/bulgarskaistoria/avtohtonnateza_2.html http://horo.bg/index.php?menunode=4&show=mlist http://www.svastika.hit.bg/SVASTIKA.htm http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=531320 https://forum.tisitova.com http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=paganism&Number=1949582585&page=12&view=collapsed&sb=5&part=3&vc=1 http://www.kralemarko.org.mk/default-mk.asp?ItemID=36482EF17C58D14F9CAA563226AA1662 http://web.hit.bg/bgsviat/Obi4ai.htm









Гласувай:
1


Вълнообразно


1. samvoin - Ползвани източници: http:...
15.09.2011 01:26
Ползвани източници:

http://www.teodordetchev.com/kampaniya/56-za-nepartijnite-proyavleniya-na-svastikata.html
http://monarchism.blog.bg/politika/2009/04/23/tehniko-laboratorni-izsledvaniia-na-kaloianovoto-pogrebenie.326180
http://margaritta.dir.bg/2noemvri/06svastika.htm
http://tengrianstvo.blogspot.com/2008_10_08_archive.html
http://teodordetchev.blog.bg/drugi/2009/08/17/za-nepartiinite-proiavleniia-na-svastikata.381143
http://www.bulgaria-is-alive.com/simvoli-solarcross.html
http://web.hit.bg/bulgarskaistoria/avtohtonnateza_2.html
http://horo.bg/index.php?menunode=4&show=mlist
http://www.svastika.hit.bg/SVASTIKA.htm
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=531320
https://forum.tisitova.com
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=paganism&Number=1949582585&page=12&view=collapsed&sb=5&part=3&vc=1
http://www.kralemarko.org.mk/default-mk.asp?ItemID=36482EF17C58D14F9CAA563226AA1662
http://web.hit.bg/bgsviat/Obi4ai.htm
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: samvoin
Категория: Политика
Прочетен: 10039719
Постинги: 7893
Коментари: 3528
Гласове: 6343
Блогрол
1. Георги Раковски
2. Тефтерчето на Васил Левски
3. Инициатива за референдум за излизане на България от ЕС и безпартийно ВНС без хора били досега във властта
4. Български исторически календар
5. "Граждани на Райха"-"Reichs­bur­ger"
6. Дегенерацията и дегенератите от първоизточника - Григорий Климов
7. Сайт, посветен на големия Български политик - професор Богдан Филов
8. "Лихвата е кражба!" от покойния Владимир Свинтила
9. Сайт за националистическите движения преди 1944 - а година и техни документи
10. Забравеният д-р Янко Янев
11. Планът "Еврия"
12. Сайт с български бойни знамена
13. Исторически видеоблог
14. "Изгубената България" - исторически сайт
15. Владо Черноземски
16. Европейския съюз - новият Съветски съюз? /БГ субтитри/
17. "Шест милиона – изгубени и намерени" oт Ернст Цундел
18. Реалността днес и която идва...
19. Военное обозрение
20. КРИЗАТА В НАШЕТО УЧИЛИЩЕ от архимандрит Борис
21. Отворено писмо-МАНФРЕД РЬОДЕ
22. РПЦ Царская Империя
23. Григор Симов: Нека не си затваряме очите
24. Исторически ревизионизъм
25. Вечния Църковен Календар на Светите Отци